Wydział Nauk o Wychowaniu

XVI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Relacja z XVI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki

W dniach 18–25 kwietnia 2016 r. w Łodzi odbywał się XVI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Uniwersytet Łódzki, w tym oczywiście Wydział Nauk o Wychowaniu, brał w nim aktywny udział. Koordynatorem wydziałowym z ramienia Wydziału Nauk o Wychowaniu była dr Aneta Rogalska-Marasińska, pracująca na co dzień w Katedrze Teorii Wychowania, w Zakładzie Teorii Kształcenia i Wychowania.

W wydarzeniach festiwalowych Wydział Nauk o Wychowaniu w pełni uczestniczył przez trzy dni. Dniem festiwalowym na naszym wydziale była środa 20 kwietnia 2016 r. Następnie byliśmy obecni przez cały weekend (sobota-niedziela, 23–24 kwietnia 2016 r.) na festiwalowym pikniku w Manufakturze.

Podziękowania dr Anety Rogalskiej-Marasińskiej:

Szanowni Państwo!

Wczoraj oficjalnie zakończył się XVI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, który był dla mnie i wszystkich Osób pracujących na rzecz promocji naszego Wydziału wielkim przedsięwzięciem logistycznym i wyzwaniem promocyjnym. Był jednocześnie źródłem nowych doświadczeń i wartościowych przeżyć. A przecież w dzisiejszej rzeczywistości coraz trudniej zainteresować i realnie przyciągnąć publiczność/odbiorców/współuczestników do oferowanych propozycji! Nam się udało, choć – czego bardzo żałuję – nie na wszystkie propozycje środowe otrzymaliśmy zgłoszenia.
Serdecznie dziękuję wszystkim Osobom, które aktywnie włączyły się w przygotowanie festiwalu!

Dziękuję Pani Dziekan – prof. nadzw. dr hab. Danucie Urbaniak-Zając i Pani Dziekan – prof. nadzw. dr hab. Elżbiecie Kowalskiej-Dubas za błyskawiczne podejmowanie wiążących decyzji i nieustającą przychylność wobec pomysłów/koncepcji dotyczących działań w trakcie wydziałowej środy, jak i na pikniku. Również dziękuję obu Paniom Dziekan za zawsze skuteczne odnoszenie się do rozporządzeń przychodzących w ostatniej chwili od organizatorów zewnętrznych. Tu także ślę serdeczne podziękowania Pani Kierownik Dziekanatu – mgr Iwonie Jarosz-Śnieżek za zdecydowane i właściwe działania.

Jeśli chodzi o samą stronę merytoryczną, to wyjściowo dziękuję wszystkim Kierownikom jednostek WNoW za przychylną odpowiedź na moją prośbę jako koordynatora wydziałowego i oddelegowanie do współpracy ze mną przedstawicieli z tychże jednostek. Dzięki takiemu zespołowi 10 koordynatorów z jednostek, powiększonych później o Panią Dyrektor Przedszkola UŁ mogliśmy wspólnie osiągnąć rezultaty, których nikt wcześniej nawet nie przypuszczał. Oczywiście, w tym miejscu, muszę jeszcze raz podziękować Pani Dziekan E. Kowalskiej-Dubas za ogromne i nieustające (nawet po godz. 22.00) wsparcie, bez której sugestii wielu pomysłów nie udałoby się podjąć i doprowadzić do pozytywnego finału!

Koordynatorami z jednostek były: mgr Aleksandra Wodzyńska-Wójcik (KBE), mgr Małgorzata Krakowiak (KHWiP), mgr Marta Michalska (KPPiW), dr Anna Gutowska (ZAiGS), mgr Martyna Justyńska (KEA), mgr Izabela Kamińska (KPS), dr Arleta Suwalska (KTW), dr Karolina Walczak (PPS), dr Jadwiga Robacha (PWFiZ), dr Magdalena Zadworna-Cieślak (IP), a także dr Joanna Sosnowska (pracownik KPPiW oraz Dyrektor Przedszkola UŁ). Dziękuję wszystkim koordynatorkom po pierwsze za to, że były – pierwszy raz w historii działań festiwalowych na WNoW związanych z promocją naszego Wydziału zaangażowały się wszystkie jednostki. Po drugie, dziękuję za pełną współpracę ze mną – nawet jeśli maile, czyli zawsze prośby z kategorii „bardzo pilne”, wysyłałam już w nocy. Po trzecie dziękuję też za poświęcony czas osobisty, np. przy promocji naszych propozycji „w terenie” (roznoszenie plakatów i programów do szkół i innych placówek). Dziękuję wreszcie za otwartość i chęć niesienia mi dodatkowej pomocy, szczególnie w sytuacjach, gdy robiło mi się bardzo ciężko.

Dziękuję też pracownikom działu promocji p. mgr Martynie Jastrząbek i p. mgr Zbigniewowi Piotrowiczowi za wielką pracę włożoną w organizację promocji „w realu” (np. na targach edukacyjnych) i w sieci – po raz pierwszy mieliśmy podstronę festiwalową na naszej stronie wydziałowej i mimo wielu technicznych wyzwań udało się ją tak zbudować, że naprawdę działała i zgłoszenia – jak przystało na XXI w. przychodziły internetowo. Czynny też był bardziej tradycyjny środek komunikacyjny – telefon – i bardzo dziękuję p. Martynie za obsługiwanie tej drogi kontaktu z zainteresowanymi. Dziękuję też za pracę nad promocją „papierową” – w postaci druku wielu materiałów, jak wizytówki, programy, zaświadczenia o uczestnictwie, kartki na drzwiach sal; i oczywiście czuwanie nad doprowadzeniem do wydrukowania naszego plakatu festiwalowego. Dziękuję p. mgr Marzenie Bort-Szczepkowskiej za pomysły i podpowiedzi doświadczonego organizatora działań wydziałowych. Dziękuję także pracownikom działu infrastruktury (p. mgr Iwonie Wesół i p. Darkowi Wenerskiemu), którzy byli osobiście zaangażowani w płynną realizację tegorocznego pomysłu na piknik.
Po drugie dziękuję wszystkim Osobom zaangażowanym w realizację wydarzeń na WNoW, jak i na pikniku w Manufakturze, które w moim odczuciu stały się dla mnie serdecznymi Koleżankami i Kolegami. Oprócz wymienionych Koordynatorek z jednostek i Dyrektor Przedszkola UŁ, byli to: mgr Aleksandra Sieczych-Kukawska, mgr Monika Wrona, Nauczycielki z Przedszkola UŁ, mgr Wojciech Świtalski, dr Marcin Muszyński i mgr Piotr Kędzia.

Serdecznie dziękuję też wszystkim zaangażowanym Studentkom i Studentom, bez których pomysłów i faktycznej pracy z osobami odwiedzającymi nasz Wydział oraz nasze stoisko na pikniku (od maluszków po osoby „z roczników powojennych”) nie udałoby się dokonać tego, co zrealizowaliśmy. Szczególnie istotny i ważny dla UŁ – co wielokrotnie podkreślał Pan Rektor-elekt prof. zw. dr hab. Antoni Różalski – był wysiłek promocyjny podjęty podczas pikniku. A my mieliśmy bardzo duże stoisko (jedno z największych w festiwalowym namiocie) i cały czas nasza oferta dla odwiedzających była atrakcyjna. Nawet zmienialiśmy propozycje – łącznie ze zmianą kompozycji/aranżacji stoiska (np. z sali przedszkolnej zrobiła się sala gimnastyczna, nasze działania odbywały się w namiocie i przed nim, byliśmy widoczni dzięki rozrastającej się ofercie – z upływem czasu dochodził nowy wystrój i przestrzeń stawała się coraz bogatsza – np. dzięki rozrastającej się wystawie prac uczestników). Dziękuję Studentkom i Studentom oraz Wykładowcom, że tak sprawnie wspólnie działaliśmy, dostrzegając, a nawet wyprzedzając możliwe potrzeby, a w razie małych wypadków (np. rozlana woda) błyskawicznie wspólnie zażegnywaliśmy problem. Myślę, że taka praca zespołowa to wielka wartość dodana tegorocznego festiwalu! Wiem też, że dla wielu studentów była to nie tylko miła zabawa, ale i szczególne, edukacyjne doświadczenie.

Czas wreszcie podziękować Osobom-pracownikom Wydziału, które odwiedziły nas podczas tych dwóch dni festiwalowych, sprawiając nam wielki zaszczyt i ogromną przyjemność, że się z nami i Wydziałem łączą. W pierwszej kolejności pragnę serdecznie podziękować Pani Dziekan – prof. nadzw. dr hab. Danucie Urbaniak-Zając, która już z samego rana przybyła na nasze stoisko i swoją obecnością wsparła nasze otwierające działania, jednocześnie utwierdzając nas w przekonaniu, że dobrze zaczynamy. Ogromną radość swoim przybyciem sprawił nam również Pan prof. zw. dr hab. dr honoris causa Bogusław Śliwerski, który wraz z całą rodziną, odwiedził nas nieco później – „w godzinach szczytu”. Dzięki tak miłemu spotkaniu wstąpiły w nas nowe siły, które po kilku porannych godzinach stawały się już mocno nadwątlone. Dziękuję też wszystkim innym Osobom z WNoW, które z życzliwością do nas przychodziły. Jak się okazało nasze tegoroczne działania stały się inspiracją dla pomysłów, które są już planowane na przyszły piknik – np. działania teatralne (niezwykle wartościowy pomysł prof. nadzw. dr hab. Ireny. Szewczyk-Kowalewskiej).

Serdecznie Wszystkich Państwa pozdrawiam i mam nadzieję, że XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki będzie jeszcze ciekawszy, gdyż dzięki takiej edukacyjnej inicjatywie mamy bodziec i szansę, aby się doskonalić i twórczo rozwijać.

Aneta Rogalska-Marasińska