Marta Motyl jest pisarką i historyczką sztuki, autorką zbiorów esejów „Sztuka podglądania" (2020), „Sztuka „prowokowania" (2021) i „Sztuka fantazjowania" (2022), wydanych nakładem Wydawnictwa Lira. Spod jej pióra wyszły również liczne artykuły poświęcone sztukom wizualnym oraz wstępy do katalogów wystaw. Opublikowała również powieści, w których rządzą eros i psyche: „KochAną” (2012), „Odcienie czerwieni” (2016), „Moc granatu” (2017) i „Kolekcjonerkę” (2019). Od czasu do czasu wycina i wykleja kolaże.
Badacze twierdzą, że osobowość twórczą charakteryzuje antynomiczność, co oznacza, że łączy ona wiele pozornie sprzecznych cech (np. przebojowość i wrażliwość, otwartość i zamiłowanie do samotności). Być może w szczególności dotyczy to naszej prelegentki, Marty Motyl, która lubi zarówno prowokować, jak i oddawać się „naukowej dłubaninie” w życiorysach znanych artystów
wyjaśnia inicjatorka cyklu i prowadząca rozmowę Agnieszka Janiszewska.
Szerokie spektrum twórczości autorki obejmuje zarówno powieści erotyczno-psychologiczne (podczas premiery „Kolekcjonerki” w Domu Literatury w Łodzi odbył się… pokaz tańca na rurze), jak i naukowe eseje o historii sztuki, a nawet wycięte z gazet kolaże. Mamy więc pole do twórczych inspiracji – przyjdźcie, posłuchajcie i zadajcie swoje pytania!
dodaje Agnieszka Janiszewska.
Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się:
- Jakie sprzeczności kryje w sobie twórca?
- Jak „zarządzać” dużą liczbą twórczych pomysłów?
- Czym różni się pisanie fikcji od pisania publicystycznego?
- Czy lepiej „skupić się na jednym”, czy tworzyć dzieła z różnych gatunków i o różnorodnej tematyce?
- Czy twórczość ma granice i czy istnieje tabu w twórczości?
Więcej o projekcie:
OBIECANE INSPIRACJE to projekt pod patronatem Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, polegający na cyklu otwartych spotkań z przedstawicielami kultury, nauki i sztuki. Celem inicjatywy jest stworzenie forum do wymiany idei, wiedzy i doświadczeń przedstawicieli branż kreatywnych oraz nauki, dzięki czemu wszyscy możemy zainspirować się do realizacji własnych pomysłów twórczych oraz otrzymać cenne wskazówki, jak skutecznie realizować projekty biznesowe oraz artystyczne.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności osoby działające lub planujące zacząć działać w obszarze kultury, sztuki i przemysłów kreatywnych; osoby chcące pracować twórczo i z pasją, naukowców, a także studentów poszukujących swojej ścieżki kariery.
Spotkania odbywają się w wybrane czwartki miesiąca o godz. 18.30 w lokalu Obiecane Café na terenie Ogrodów Gayera (ul. Piotrkowska 295 A).
Organizatorka: Agnieszka Janiszewska — filolog, redaktorka, pisarka (autorka powieści „Woda księżycowa”), doktorantka przy Katedrze Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ. Dyplomowany life coach i trenerka, specjalizująca się w pracy z artystami / osobami chcącymi realizować twórcze projekty lub odnaleźć swoją drogę rozwoju zawodowego.
Projekt „Obiecanych inspiracji” jest kontynuacją jej autorskiego cyklu wywiadów z łódzkimi artystami pt. „Inspiracje dla duszy”, zrealizowanych we współpracy z fundacją artystyczną KIPISZ oraz cyklu rozmów panelowych „Artystyczne inspiracje. Kulturalna jesień w Łodzi”.
Współorganizator: Marcin Kujanek — przedsiębiorca, manager Obiecanej Cafe.
Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Partnerzy: Obiecana Cafe, Radio Łódź, Formy przekazu, Karolina Wojciechowska - Fotografia Kobieta Biznes, empati, Fundacja LodzArte, Calypso Fitness Łódź Ogrody Geyera, Księży Młyn Dom Wydawniczy, ThinkLodz