POWOŁANIE PROFESORA BOGUSŁAWA ŚLIWERSKIEGO NA DRUGĄ KADENCJĘ W LATACH 2025-2029 NA CZŁONKA MIĘDZYNARODOWEJ RADY UNIWERSYTETU IM. TOMASZA BATY W ZLINIE

Rektor Uniwersytetu im. Tomasza Baty w Zlinie w Czeskiej Republice Prof. Mgr.  Milan Adámek, Ph.D. powołał Profesora Bogusława Śliwerskiego na drugą kadencję w latach 2025-2029 na członka Międzynarodowej Rady Uniwersytetu im. w Zlinie (International Board of Tomas Bata University in Zlín). 

Jak wynika ze Statutu Uniwersytetu: 

„Międzynarodowa Rada Uniwersytetu im. Tomasza Baty w Zlínie jest organem doradczym rektora powołanym do rozpatrywania strategicznych planów działalności badawczo-rozwojowej i naukowej, działalności dydaktycznej, rozwoju i internacjonalizacji TBU oraz udzielania porad podczas ewaluacji działań prowadzonych przez Uniwersytet w tych obszarach.

Celem Rady jest wzmocnienie międzynarodowej reputacji TBU w Zlínie i pomoc w podniesieniu jakości jego działalności naukowej i edukacyjnej w taki sposób, aby umożliwić Uniwersytetowi jeszcze lepsze radzenie sobie z międzynarodową konkurencją i potwierdzić jego międzynarodową rolę jako uniwersytetu badawczego. Dlatego do Międzynarodowej Rady powołuj się osoby o wybitnych w swojej dziedzinie osiągnięciach naukowych i dydaktycznych, a pracujące w instytucjach międzynarodowych o najwyższym poziomie.

Międzynarodową Radę TBU tworzą światowej sławy eksperci naukowi i badawczy, którzy mają szerokie doświadczenie w zakresie współpracy międzynarodowej i reprezentują wysoki poziom etyki, a od dawna pracują poza Republiką Czeską. Członkowie Międzynarodowej Rady TBU są mianowani na to stanowisko przez Rektora na okres 5 lat”. 

WYRÓŻNIENIA KOMITETÓW NAUK PEDAGOGICZNYCH UKRAINY I POLSKI DLA PROFESORA BOGUSŁAWA ŚLIWERSKIEGO Z WYDZIAŁU NAUK O WYCHOWANIU UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO 

Narodowa Akademia Nauk Pedagogicznych Ukrainy uhonorowała Profesora Bogusława Śliwerskiego z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego medalem Wołodymyra Monomacha przyznanym przez Narodową Akademię Nauk Pedagogicznych Ukrainy za wybitne osiągnięcia naukowe i wkład Profesora w rozwój współpracy naukowej pedagogów z Ukrainy i z Polski.

Wręczenie medalu nastąpiło 3 czerwca 2024 roku w Krakowie w Sali Senatorskiej na Wawelu podczas V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Uniwersalizm Pracy Ludzkiej. Wyzwania dla edukacji”. 

medal Wołodymyra Monomacha

medal Wołodymyra Monomacha

 

W trakcie powyższej konferencji, Przewodnicząca Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska wręczyła Profesorowi Bogusławowi ŚliwerskiemuMEDAL ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU POLSKIEJ PEDAGOGIKI
Bogusław Śliwerski

Bogusław Śliwerski


 

KONKURS „TALKING SCIENCE – STUDENTS EDITION II”

PIERWSZE MIEJSCE

Z ogromną radością informujemy o zdobyciu przez naszą doktorantkę – panią mgr Sinem Maden (promotor dr hab. Aneta Rogalska-Marasińska, prof. UŁ) pierwszego miejsca w konkursie „Talking Science – students edition II” w kategorii „Nauki społeczne” w dniu 14 maja 2024 r.!

Konkurs organizowany przez Uczelnianą Radę Samorządu Doktorantów UŁ skierowany był do wszystkich studentów/doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Składał się z dwóch etapów i polegał na przedstawieniu koncepcji swoich badań w sposób poprawny merytorycznie, intersujący i czytelny dla odbiorców reprezentujących różne obszary nauki. 

Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: nauki humanistyczne, nauki społeczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki medyczne. Polegał na zgłoszeniu abstraktu – do 200 słów – dotyczącego tematyki badawczej, którą zajmuje się uczestnik (etap pierwszy). A następnie zaprezentowaniu jedynie przez 3 minuty, bez żadnych materiałów pomocniczych (notatek, prezentacji multimedialnej, rekwizytów itp.) własnego zagadnienia naukowego, tak aby przekonać do siebie szacowne jury i publiczność (etap drugi). Uczestnicy musieli też odpowiedzieć na wylosowane przez jury pytanie odnoszące się do szeroko rozumianego wpływu ich badań do społeczeństwo.
Finał konkursu odbył się 14 maja 2024 r. na Wydziale Zarządzania UŁ. Kapituła konkursu w każdej kategorii przyznała trzy miejsca. Publiczność w każdej kategorii wybierała też swojego faworyta. 

Pani Sinem Maden – zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii „Nauki społeczne” przedstawiła koncepcję swojej pracy doktorskiej, łączącej kategorię aspiracji z uczeniem się języka angielskiego jako obcego przez współczesnych nastolatków i młodych dorosłych. Prelegentka wykazała się szczególnymi umiejętnościami komunikacyjnymi, wchodząc w  wyjątkową interakcję ze słuchaczami. 

Serdecznie gratulujemy!!!
 

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA NAUKOWO-BADAWCZE

Dr Izabela Kamińska-Jatczak i dr hab. Mariusz Granosik na Radzie Wydziały w dniu 22.02.24 r. otrzymali nagrodę za osiągnięcia naukowo-badawcze.

Nagroda przyznana jest za przygotowanie raportu obejmującego analizę społeczno-wychowawczych uwarunkowań przypadków śmierci dziecka ze wskazaniem potencjalnych czynników ryzyka, takich jak cechy indywidualne, warunki otoczenia, powtarzalne sytuacje, które sprzyjają powstawaniu zagrożenia zdrowia i życia małoletnich, oraz czynniki chroniące, czyli wszystkie zmienne, które obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia takich zachowań.

Serdecznie gratulujemy.

Nagroda za przygotowanie raportu obejmującego analizę społeczno-wychowawczych uwarunkowań przypadków śmierci dziecka ze wskazaniem potencjalnych czynników ryzyka


 

NAGRODA DLA PRYMUSA

Student 5 roku psychologii Konrad Lasocki otrzymał od Rektora - Komendanta Akademii Sztuki Wojennej, gen. dyw. dr Roberta Kosowskiego Nagrodę przyznawaną Prymusowi kursu oficerskiego.

Podchorąży Konrad Lasocki ukończył szkolenie z najlepszymi wynikami i najwyższą lokatą.

Legia Akademicka to program szkolenia rezerw Wojska Polskiego i kandydatów do zawodowej służby wojskowej skierowany do studentów i absolwentów wyższych uczelni.

Serdecznie gratulujemy

https://www.wojsko-polskie.pl/.../pierwsi-absolwenci.../

https://www.wojsko-polskie.pl/.../szkola-legii.../

PARASOLKA

Nagrodę otrzymała dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik, prof. UŁ. Serdecznie gratulujemy.

Parasolka

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU NAUK O WYCHOWANIU

Katedra Teorii Wychowania

  • Medal Złoty za Długoletnią Służbę - dr Wojciech Mikołajewicz
  • Medal Srebrny za Długoletnią Służbę - mgr Iwona Brzozowska-Kempska
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej - dr Justyna Ratkowska-Pasikowska
  • Złotą Odznakę UŁ - dr Bożena Banasiak,
  • Złotą Odznakę UŁ - dr hab. Alina Wróbel

Centrum Kształcenia Pedagogów Sportu

  • Medal „UŁ w służbie społeczeństwu i nauce” - dr Anna Makarczuk

Katedra Pedagogiki Wieku Dziecięcego

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej - dr hab. Monika Wiśniewska-Kin

Katedra Badań Edukacyjnych

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej - dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik

Katedra Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości

  • Medal Srebrny za Długoletnią Służbę - dr Magdalena Sasin

RELACJA FOTOGRAFICZNA:

WORLD MASTER'S ATHLETICS INDOOR CHAMPIONSHIPS - TORUN 2023

Ostatni dzień WMACI Toruń 2023 przyniósł Annie Maszorek-Szymala 8 miejsce w sztafecie 4x200m W50.
Panie ustanowiły nowy Halowy Rekord Polski W50. Gratulujemy!

 

STUDIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ

W dniu 13 marca 2023 r. w Pałacu Działyńskich PAN w Poznaniu, odbyła się Gala Wręczenia Certyfikatów Akredytacyjnych 8. edycji Konkursu w Programie pod nazwą „Studia z Przyszłością”, organizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. W ramach tegorocznej edycji złożono 108 aplikacji, certyfikaty przyznano 41 kierunkom studiów. Certyfikat otrzymały dwa kierunki studiów realizowane na WNoW UŁ:

  • Pedagogika, studia I stopnia 

oraz 

  • Psychologia (studia jednolite magisterskie. 

Ponadto kierunek pedagogika uhonorowany został certyfikatem nadzwyczajnym „Lider Jakości Kształcenia”.
 

KONKURS ORGANIZOWANY PRZEZ POLSKĄ AKADEMIĘ OLIMPIJSKĄ

W konkursie organizowanym w roku 20022 przez Polską Akademię Olimpijską dla autorów publikacji książkowych, rozpraw habilitacyjnych, prac doktorskich i magisterskich z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i innych, które podejmują zagadnienia olimpizmu i edukacji olimpijskiej - dr hab. Jolanta Kowalska, prof.UŁ z Centrum Kształcenia Pedagogów Sportu WNoW UŁ otrzymała wyróżnienie dyplomem za pracę habilitacyjną - Znaczenie edukacyjne projektu „Jestem fair” opartego na idei neoolimpizmu.

Wyniki Nagrody LOGOS OLIMPIJSKI 2022 – Polski Komitet Olimpijski

KONKURS O NAGRODĘ NAUKOWĄ IM. PROFESOR IRENY LEPALCZYK

 

Laureatką konkursu o Nagrodę naukową im. Profesor Ireny Lepalczyk za prace badawcze z pedagogiki społecznej została dr Izabela Kamińska-Jatczak za pracę pt. Aktywność asystentów rodziny. Analiza narracji w ujęciu transwersalnym, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego”, Łódź 2021.

https://www.ltn.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=861:nagroda-ltn-im-profesor-lepalczyk-wyniki-konkursu-w-2022-r&catid=51&Itemid=50

 


 

GRATULACJE DLA MŁODYCH PRACOWNIKÓW CENTRUM KSZTAŁCENIA PEDAGOGÓW SPORTU!

CKPS

W dniach 30.09-2.10.2022 r. odbyła się X Ogólnopolska Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie pt. Sport, turystyka i rehabilitacja w kulturze i społeczeństwie, organizowana przez Zakład Nauk Społecznych AWF we Wrocławiu. Miło nam poinformować, że najmłodsi pracownicy Centrum Kształcenia Pedagogów Sportu mgr Joanna Jastrzębska i mgr Bartomiej Lassek za swoje indywidualne wystąpienia obejmujące etyczny wymiar pracy trenera sportowego otrzymali wyróżnienia. Ogromnie się cieszymy i gratulujemy!

NAGRODA MINISTRA

NAUKOWCY Z WYDZIAŁU NAUK O WYCHOWANIU LAUREATAMI KONKURSU IDUB „PREMIE ZA GRANTY POZYSKANE ZE ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH”


Zespół w składzie: dr Joanna Leek (kierownik), dr Marcin Rojek, dr Małgorzata Kosiorek i mgr Gabriela Dobińska został wyróżniony nagrodą w konkursie „Premie za granty pozyskane ze środków zewnętrznych” Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB). Nagroda została przyznana za najefektywniejsze pozyskiwanie projektów finansowanych ze środków zewnętrznych. Naukowcy Ci zrealizowali w ubiegłych latach kilkanaście projektów naukowych i edukacyjnych finansowanych zarówno ze źródeł zagranicznych jak i krajowych. Efektem działań projektowych jest cykl artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych zagranicznych czasopismach na temat funkcji nowoczesnych technologii (ICTdigital tools) we wspieraniu nieformalnej i pozaformalnej edukacji młodzieży i dorosłych oraz w realizacji idei life long learning.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Link do listy rankingowej konkursu:Premie dla zespołów badawczych najaktywniej pozyskujących finansowanie ze źródeł zewnętrznych (lodz.pl) ­­


 

GALA Z OKAZJI DNIA NAUKI POLSKIEJ – NAGRODY MEIN


Pani dr hab. Monika Wiśniewska-Kin, prof. UŁ otrzymała nagrodę MEiN za wdrożenie oryginalnego osiągnięcia naukowego w postaci projektu „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie”, który dotyczy nauki czytania i pisania dla dzieci. Istotą projektu jest holistyczne, interdyscyplinarne podejście do nauki czytania i pisania. Projekt nawiązuje do najnowszych osiągnięć psychologii i pedagogiki, z których wynika, że małe dzieci mają ogromny potencjał poznawczy. Uczą się poprzez działanie, ruch, mówienie, a do eksplorowania świata wykorzystują wszystkie zmysły
i angażują emocje.

W tym unikatowym modelu nauczania dzieci konstruują wiedzę o świecie liter i dźwięków niejako mimochodem, dzięki starannie zaprojektowanym pomocom dydaktycznym, narzędziom kulturowym, które stanowią – plansze edukacyjne, drewniane klocki konstrukcyjne, artystyczna książka obrazkowa – Picture Book, książka dla nauczycieli, książka dla rodziców oraz pięć rodzajów gier edukacyjnych dostosowanych do tej metody nauczania.

Powyższy projekt został dotychczas nagrodzony m.in. Złotym medalem International Invention and Innovation Show Intarg na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARGNagrodą World Invention Intellectual Property Associations WIIPA oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku IBBY (The International Board on Books for Young People) – w kategorii graficznej, za książkę M. Wiśniewskiej-Kin i M. Ignerskiej „Zamieniam się w słuch. Opowieści dźwiękiem malowane”, wydanej przez Wydawnictwo UŁ, w Łodzi w 2020 roku.


 

Pani dr hab. Joanna Miniszewska, prof. UŁ, jest współautorką podręcznika „Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży”, nagrodzonego przez MEiN nagrodą zespołową w kategorii znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej.

Podręcznik przygotowano pod redakcją naukową dr hab. Iwony Grzegorzewskiej, prof. UZ, prof. dr hab. Lidii Cierpiałkowskiej oraz dr hab. Anety R. Borkowskiej, prof. UMCS w Lublinie, praca została wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2020 roku.