W dniu 10.05.2024 r. odbyło się wydarzenie podsumowujące działania projektowe SCIENCE HUB UŁ realizowane w formule badanie-działanie kształcenie, powstałe w ramach łączenia uczenia się przez doświadczenie z działaniami społecznymi. 

Konferencja dotyczyła dwóch projektów "Rodzicu poznaj swoje prawa" i "Znajdź siłę w mediacji". 

Projekt "Rodzicu poznaj swoje prawa" skierowany do rodziców z niepełną władzą rodzicielską starających się o powrót dzieci z pieczy zastępczej do rodziny biologicznej. Realizowany we współpracy z Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej w Łodzi oraz Fundacją Idee Społeczne FIDEES. W ramach projektu opracowaliśmy mini-poradnik zawierający przydatne informacje dotyczące tego jak przebiegają procedury sądowe, jak prowadzić komunikację z sądem, gdzie szukać pomocy i jak budować wizerunek odpowiedzialnego rodzica wobec instytucji.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem:  https://www.fidees.org/nasze-projekty/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1TaWkf1JsDdvXtbsHfmb683OFfH7UhAo5ATA0OR4-J6g0QNvvOvmPhbB8_aem_AeG4qSXAZwJs8SMAiPcLFATHeZ6vasX7ppLac3xGJPM7nitEaeLW4dDbZ4tJt5RBln9NbeJwMBHSu7np4hj0Arpi#rodzicu-poznaj-swoje-prawa 

PROJEKT "ZNAJDŹ SIŁĘ W MEDIACJI"

ZNAJDŹ SIŁĘ W MEDIACJI

Był to cykl warsztatów z praktycznego zastosowania podejść mediacyjnych. Celem projektu było poznanie przez mieszkanki Domu Samotnej Matki elementów podejść mediacyjnych i nabycie umiejętności korzystania z nich w budowaniu relacji społecznych.

Zrealizowane zostało 36 godzin warsztatów wykorzystując różnorodne metody i formy pracy. Uczestniczki projektu zdobyły wiedzę i kompetencje, które pozwolą im pokonywać bariery komunikacyjne w różnych obszarach życia społecznego. 

 

PODSUMOWANIE PROJEKTÓW SCIENCE HUB UŁ

„RODZICU POZNAJ SWOJE PRAWA” I „ZNAJDŹ SIŁĘ W MEDIACJI”

Zapraszamy Państwa serdecznie na wydarzenie podsumowujące działania projektowe SIENCE HUB UŁ realizowane w formule badanie-działanie kształcenie, powstałe w ramach łączenia uczenia się przez doświadczenie z działaniami społecznymi.

Projekty "Rodzicu poznaj swoje prawa" i "Znajdź siłę w mediacji" zostały poprzedzone diagnozą umożliwiającą rozpoznanie realnych potrzeb społecznych rodziców z trudnościami i były nakierowane na: poznanie przez podopieczne domu samotnej matki elementów podejść mediacyjnych i nabycie umiejętności korzystania z nich w budowaniu relacji społecznych (w przypadku projektu „Znajdź siłę w mediacji”); wsparcie informacyjne dla rodziców z niepełną władzą rodzicielską poprzez wydanie mini-poradnika tłumaczącego procedury sądowe i sposoby komunikacji z sądem oraz innymi instytucjami (w przypadku projektu „Rodzicu poznaj swoje prawa”).  

Działania były realizowane przez studentów, wykładowców i partnerów zewnętrznych spoza UŁ. Projekty odbyły się we współpracy z Domem Samotnej Matki im. S. Leszczyńskiej, Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej w Łodzi oraz Fundacją Idee Społeczne FIDEES. Są to projekty skierowane do rodziców z trudnościami, defaworyzowanych społecznie, co czyni je przykładami dobrych praktyk w tym obszarze życia społecznego. 

Należy podkreślić, że wydarzenie podsumowujące nasze działania stanowi egzemplifikację zbudowania efektywnej i skutecznej współpracy z otoczeniem społecznym Uczelni oraz przykład tego jak nauka może „przenikać” praktykę, kiedy jest uprawiana w formule badanie - działanie - kształcenie, co jest modus operandi, którym kierowaliśmy się podczas tworzenia i realizowania pomysłów projektowych. 

Na wydarzenie, oprócz społeczności akademickiej, zapraszamy przedstawicieli instytucji zainteresowanych tematyką pracy socjalnej z rodziną, budowaniem sieci wsparcia na rzecz dziecka i rodziny, pracą z matkami i rodzinami w trudnych sytuacjach.  

Wierzymy, że wspieranie i upełnomocnianie rodzica, przekłada się na zapewnienie wsparcia również dziecku, które ma szansę na zbudowanie zdrowej relacji i więzi z rodzicem biologicznym. 

Zapraszamy na wydarzenie i załączamy program!

Udział nie wymaga potwierdzenia i jest bezpłatny 

Sekretariat Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji, Wydział Nauk o Wychowaniu, tel. 42 665 50 50

PROJEKT SCIENCE HUB „RODZICU POZNAJ SWOJE PRAWA”

W dniu 27.02.2024 na terenie Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej w Łodzi odbyły się  pierwsze warsztaty dla rodziców reintegrowanych, starających się o powrót dzieci z pieczy zastępczej do rodziny biologicznej. Warsztaty poprowadzili studenci III roku pedagogiki społecznej: Sandra Chojnacka, Mateusz Dymowski, Aneta Grober i Jagoda Kazimierska wraz z kuratorem specjalistą Mateuszem Korzeniowskim. Celem zajęć warsztatowych było przekazanie rodzicom przydatnych informacji pozwalających im zrozumieć swoje prawa, obowiązki, a także oczekiwania, jakie przed nimi stawiają instytucje. Przed nami jeszcze jedne warsztaty z kolejną grupą rodziców, które odbędą się 6.marca.

Zajęcia warsztatowe są częścią procesu przygotowywania poradnika w ramach projektu SCIENCE HUB UŁ „Rodzicu poznaj swoje prawa”. Chcemy aby poradnik był napisany prostym, zrozumiałym językiem dla rodziców, co ułatwi im przyswojenie wielu skomplikowanych przepisów prawnych i zrozumienie procedur sądowych, instytucjonalnych. Z tego względu, w ramach prowadzonych warsztatów z rodzicami dokonujemy walidacji komunikacyjnej treści opracowanych w mini-poradniku i ustalamy ich przydatność dla rodziców.

Projektowi przyświeca idea pracy socjalnej opartej na prawach (right-based approach) wedle, której istotą wsparcia informacyjnego jest  upełnomocnianie ludzi poprzez dostarczanie im zrozumiałej dla nich wiedzy dotyczącej ich praw i obowiązków.

Partnerem projektu jest Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi. Sponsorem działań następczych jest Fundacja Idee Społeczne FIDEES. Opiekunem merytorycznym z ramienia WNOW UŁ jest dr Izabela Kamińska-Jatczak.
 


 

W związku z realizacją projektu Science Hub UŁ podjętego we współpracy z Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej w Łodzi studenci i studentki Wydziału Nauk o Wychowaniu stworzą mini-poradnik „Rodzicu poznaj swoje prawa” ułatwiający rodzicom z niepełną władzą rodzicielską zrozumienie obowiązujących ich praw i obowiązków wobec swoich dzieci. Opiekunką projektu jest dr Izabela Kamińska-Jatczak z Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji.

Pomysł na projekt  

Pomysł na projekt narodził się podczas debaty z udziałem reprezentantów instytucji pracujących z rodzinami w sytuacjach wieloproblemowych, wywołanej wystawą fotogłosów rodziców defaworyzowanych społecznie, która miała miejsce w Fabryce Aktywności Miejskiej 20 lutego 2023 roku. Relacja ze spotkania.

Podczas debaty padało wiele pomysłów związanych z wprowadzeniem rozwiązań poprawiających wsparcie oferowane rodzicom. Jednym z nich był pomysł stworzenia poradnika rozjaśniającego przepisy prawne i procedury sądowe. Przedstawiciele CAPZ byli obecni podczas wydarzenia, podchwycili pomysł i zdecydowali się na wzajemną współpracę w tym zakresie. Dzięki oddziaływaniu społecznemu wydarzenia, pozyskano również sponsora działań- Fundację Idee Społeczne FIDEES, co umożliwi wydruk poradnika oraz umieszczenie go na stronie internetowej w otwartym dostępie. 

Do udziału w projekcie «Rodzicu, poznaj swoje prawa» zachęciła mnie wizja stworzenia narzędzia ułatwiającego rodzicom w trudnej sytuacji poznanie ich praw oraz obowiązków wobec dzieci. - komentuje Aneta Grober, studentka pedagogiki, członkini zespołu projektowego.  

Realizacja projektu 

Studenci Wydziału Nauk o Wychowaniu realizujący projekt zakończyli prowadzenie badań w środowisku rodziców, którzy mają ograniczoną władzę rodzicielską. Przeprowadzili wywiady kwestionariuszowe wśród klientów CAPZ-u. Aktualnie prowadzone są wywiady eksperckie z prawnikami, sędziami, adwokatami, kuratorami, by zebrać informacje będące realnym wsparciem dla rodziców. 

Stan realizacji projektu komentuje Sandra Chojnacka, studentka Pedagogiki, członkini zespołu projektowego:

„Jesteśmy w trakcie realizacji projektu, «Rodzicu poznaj swoje prawa». We wrześniu zakończyliśmy realizację badań z rodzicami w procesie reintegracji, a także z tymi, którzy odzyskali już swoje dzieci, jednak nadal są objęci asystenturą. Na chwilę obecną prowadzimy wywiady eksperckie ze specjalistami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.  Prowadzenie badań to ważna część realizacji projektu i przyglądanie się temu, co jest ważne w stworzeniu wsparcia informacyjnego dla rodziców w postaci poradnika, a także warsztatów, które palujemy przeprowadzić w lutym 2024 roku". 

O projekcie: 

Projekt był realizowany w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.   

Tytuł projektu: „Rodzicu, poznaj swoje prawa” 

Osoba pełniąca opiekę: dr Izabela Kamińska-Jatczak, Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji 

Osoby studiujące: Sandra Chojnacka, Mateusz Dymowski, Aneta Grober, Jagoda Kazimierska, Pedagogika społeczna

Partner: Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi

Opis projektu: Celem naszego projektu jest przede wszystkim stworzenie mini poradnika, który będzie wsparciem informacyjnym dla rodziców z ograniczoną, zawieszoną lub odebraną władzą rodzicielską. Oprócz poradnika, chcemy również przeprowadzić warsztaty, które pomogą zrozumieć rodzicom i opiekunom prawnym obowiązuje prawa i obowiązki rodzicielskie, które im przysługują. Warsztaty zostaną przeprowadzone we współpracy z kuratorem specjalistą Mateuszem Korzeniowskim.  

Więcej projektów z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego

Materiał: Zespół projektowy
Redakcja: Science Hub UŁ