Diagnoza problemu
Wzrost autorytaryzmu, ekstremizmu politycznego, dezinformacji oraz niedostateczne zaangażowanie młodzieży to ważne współczesne wyzwania dla demokracji europejskiej. Projekt jest odpowiedzią na tradycyjnie niski poziom udziału młodzieży w polityce, poprzez wykorzystanie jej potencjału i aspiracji oraz innowacyjne podejścia. Założeniem jest aby przekształcać europejskie obywatelstwo i demokrację poprzez angażowanie i wspieranie młodzieży, tworzyć bardziej włączające procesy demokratyczne i opracowywać polityki dostosowane do różnych potrzeb, perspektyw i ambicji europejskiej młodzieży, zwłaszcza tej, która jest obecnie niedostatecznie reprezentowana.
Dotacja na działania
Komisja Europejska zauważyła i doceniła pomysł łódzkich naukowców zatytułowany:
„Visionary roadmaps: Crafting an Inclusive and Participatory European Democracy with Youth and Communities
(Youth for Europe / YOUROPE)”,
przyznając łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 3 999 598,75 €, z czego dla UŁ przypada 496 132,50 €.
Co się wydarzy?
Jak mówi dr hab. Mariusz Granosik, prof. UŁ – koordynator grantu:
Projekt ma na celu zmiane (poszerzenie) sposobów rozumienia obywatelskości i sposobów uczenia jej w szkołach średnich w Europie. Będziemy wprowadzać do wybranych szkół w 7 krajach Europejskich (Polska, Czechy, Niemcy, Finlandia, Holandia, Wielka Brytania, Turcja) innowacyjny pomysł na edukacje poprzez własne badania (Research-Based Education), uczniowie zamiast wiedzy o obywatelskości będą prowadzić badania w swoich i innych społecznościach lokalnych (Community-Led Research and Action) rozpoznając jak się przejawia zaangażowanie we wspólne sprawy. Szczególnie ważne jest tu objecie badaniami uczniów środowisk/sąsiedztw defaworyzowanych (uboższych, imigranckich, "robotniczych"). Wiedzą którą zdobędą i przeanalizują będą się następnie dzielić z kolegami z innych krajów europejskich oraz Europejskiego Młodzieżowego Parlamentu, który jest również członkiem konsorcjum.
I dodaje:
Co ważne, w projekcie zarezerwowano również środki dla młodych badaczy (uczniów), ponieważ demokracja to równe traktowanie wszystkich jej uczestników oraz ich przekonań. Zatem, środowisko uczenia się będzie tworzone nie tylko w oparciu o wspólnie konstruowaną wiedzę, ale również demokratyczne reguły jej tworzenie i wynagradzania.
Równolegle prowadzone będą badania bibliometryczne oraz ankietowe na temat obywatelskości w programach szkolnych w krajach partnerskich. Wnioski z tych badań zostaną zestawione z rezultatami badań uczniów. W efekcie powstaną plany działania (road maps) poszerzające przestrzenie demokratyczne Europy (głównie w edukacji) o perspektywy obywatelskości do tej pory w nich nieobecne. Te wizje przyszłości będą popularyzowane m.in. w Radzie Europejskiej w ramach jednego z jej filarów: stałej Konferencji Międzynarodowych Organizacji Pozarządowych (CINGO).
Formalnie projekt trwać będzie 3 lata a ze strony UŁ zaangażowane są
- Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji (dr hab. Mariusz Granosik, prof. UŁ oraz dr Anita Gulczyńska), a także
- Katedra Badań Edukacyjnych (dr Anna Jarkiewicz) obie z Wydziału Nauk o Wychowaniu.
Czym jest „Horyzont Europa”?
„Horyzont Europa” to program ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027.
Celem programu jest wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE, w tym poprzez opracowanie rozwiązań służących realizacji priorytetów politycznych, takich jak transformacja ekologiczna i cyfrowa. Program przyczynia się również do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz pobudza konkurencyjność i wzrost gospodarczy. Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.
Warto nadmienić, że Uniwersytet Łódzki jest wśród 12 najlepszych uczelni publicznych w kraju będących beneficjentami Programu Horyzont Europa pod względem wysokości pozyskanych środków.
Dlaczego potrzebujemy programu „Horyzont Europa”?
Przyszły rozwój i dobrobyt Europy zależą od tego, czy zdoła ona pozostać światowym liderem badań i innowacji. „Horyzont Europa” zapewnia niezbędne środki, by tak się stało.
Zadaniem programu jest zagwarantowanie, że wkład UE w dziedziny nauki i technologii pomoże stawiać czoła poważnym globalnym wyzwaniom w obszarach krytycznych takich jak zdrowie, starzenie się, bezpieczeństwo, zanieczyszczenie i zmiana klimatu.
Oczekuje się, że w latach 2021–2027 dzięki programowi utworzonych zostanie nawet 100 000 miejsc pracy w obszarach badań i innowacji. Szacuje się także, że w ciągu 25 lat zwiększy on unijne PKB nawet o 0,19%.
Środki z programu Horyzont Europa dostępne są zarówno na badania podstawowe jak i stosowane, dla sektora akademickiego i pozaakademickiego, dla indywidualnych naukowców jak i konsorcjów złożonych z kilku instytucji.
Więcej o programie
Materiał źródłowy: dr hab. Mariusz Granosik (Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji), Joanna Korczyńska (Centrum Nauki)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.